For Reference Only
| Part Number | RG1608P-2610-B-T5 |
| LIXINC Part # | RG1608P-2610-B-T5 |
| Manufacturer | Susumu |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 261 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RG1608P-2610-B-T5 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RG1608P-2610-B-T5 |
| Brand: | Susumu |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Susumu |
| Series: | RG |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 261 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| AC1210JR-0712KL | RES SMD 12K OHM 5% 1/2W 1210 | 816 More on Order |
|
| RK73G2BTTD1622D | RESISTOR THICK FILM 1206 | 805 More on Order |
|
| RN73R1ETTP7872B50 | RES 78.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 | 874 More on Order |
|
| RC2010FK-075K6L | RES SMD 5.6K OHM 1% 3/4W 2010 | 861 More on Order |
|
| RN73R1ETTP5690D10 | RES 569 OHM 0.5% 1/16W 0402 | 820 More on Order |
|
| MMP200FRE619R | RES SMD 1% 2W MELF | 914 More on Order |
|
| RN73H1JTTD6042B25 | RES 60.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 902 More on Order |
|
| Y112118K9000B9L | RES SMD 18.9K OHM 0.16W 2512 | 857 More on Order |
|
| CRGH0805F301R | RES SMD 301 OHM 1% 1/3W 0805 | 814 More on Order |
|
| ERA-3AEB3321V | RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 11585 More on Order |
|
| RCP2512W160RGWB | RES SMD 160 OHM 2% 3.5W 2512 | 933 More on Order |
|
| RS73F2BTTD3402C | RES 34K OHM 0.25% 1/3W 1206 | 973 More on Order |
|
| RN73H2BTTD15R4D25 | RES 15.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 | 828 More on Order |
| In Stock | 10815 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05686 | $0.05686 |
| 5000 | $0.05686 | $284.3 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.