For Reference Only
| Part Number | RN73R2BTTD22R9B50 |
| LIXINC Part # | RN73R2BTTD22R9B50 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 22.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73R2BTTD22R9B50 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 15 - May 19 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73R2BTTD22R9B50 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73R |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 22.9 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RG1608N-3920-D-T5 | RES SMD 392 OHM 0.5% 1/10W 0603 | 837 More on Order |
|
| RN73R2ATTD2320D100 | RES 232 OHM 0.5% 1/8W 0805 | 876 More on Order |
|
| RK73B2BTTD131J | RES 130 OHM 5% 1/4W 1206 | 65340 More on Order |
|
| RCL121820K0FKEK | RES SMD 20K OHM 1W 1812 WIDE | 4404 More on Order |
|
| RK73H2ETTD2100F | RES 210 OHM 1% 1/2W 1210 | 3850 More on Order |
|
| SMM02070C2203FBP00 | RES SMD 220K OHM 1% 1W MELF | 13585 More on Order |
|
| RN73H1JTTD4990F100 | RES 499 OHM 1% 1/10W 0603 | 5948 More on Order |
|
| RN73H1JTTD6651B50 | RES 6.65K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 810 More on Order |
|
| RN73H2ATTD6193F10 | RES 619K OHM 1% 1/8W 0805 | 898 More on Order |
|
| SG73P2ETTD4752F | RES 47.5K OHM 1% 1/2W 1210 | 998 More on Order |
|
| RN73H1ETTP1000B50 | RES 100 OHM 0.1% 1/16W 0402 | 842 More on Order |
|
| RN73R1ETTP81R6D25 | RES 81.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 | 952 More on Order |
|
| RS73F2ATTD1693D | RES 169K OHM 0.5% 1/4W 0805 | 896 More on Order |
| In Stock | 10944 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13440 | $0.1344 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.