For Reference Only
| Part Number | RN73H2ATTD3831F10 |
| LIXINC Part # | RN73H2ATTD3831F10 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73H2ATTD3831F10 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73H2ATTD3831F10 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73H |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.83 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±10ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| CR048453F | RES SMD 845K OHM 1% 1/2W 1210 | 967 More on Order |
|
| RK73B1HTTC511G | RES 510 OHM 2% 1/20W 0201 | 873 More on Order |
|
| RN73R2ETTD1642D100 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 870 More on Order |
|
| AC0402FR-0742K2L | RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402 | 10594 More on Order |
|
| RCP2512W1K60JED | RES SMD 1.6K OHM 5% 3.5W 2512 | 971 More on Order |
|
| RN73H2ATTD1520F50 | RES 152 OHM 1% 1/8W 0805 | 837 More on Order |
|
| ERJ-H2RD3572X | RES 35.7K OHM 0.5% 1/10W 0402 | 826 More on Order |
|
| RN73R1JTTD18R2B50 | RES 18.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 804 More on Order |
|
| TNPW080540K2BETA | RES 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 923 More on Order |
|
| RN73R1JTTD6490F100 | RES 649 OHM 1% 1/10W 0603 | 885 More on Order |
|
| ERJ-14NF10R5U | RES SMD 10.5 OHM 1% 1/2W 1210 | 10710 More on Order |
|
| RG2012P-154-D-T5 | RES SMD 150K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 955 More on Order |
|
| CPF1206B1K15E1 | RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 910 More on Order |
| In Stock | 10892 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17211 | $0.17211 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.