For Reference Only
| Part Number | RK73G2ATTD2260D |
| LIXINC Part # | RK73G2ATTD2260D |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | THICKFILM RESISTOR 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RK73G2ATTD2260D PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RK73G2ATTD2260D |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RK73G |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 226 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| HRG3216P-1331-D-T5 | RES SMD 1.33K OHM 0.5% 1W 1206 | 971 More on Order |
|
| WSL2512R1200FEB | RES 0.12 OHM 1% 1W 2512 | 943 More on Order |
|
| CRCW12106R34FKEA | RES SMD 6.34 OHM 1% 1/2W 1210 | 829 More on Order |
|
| ERJ-U03F5360V | RES 536 OHM 1% 1/10W 0603 SMD | 868 More on Order |
|
| RT0805WRD07154RL | RES SMD 154 OHM 0.05% 1/8W 0805 | 841 More on Order |
|
| RS73F2BTTD3002F | RES 30K OHM 1% 1/3W 1206 | 847 More on Order |
|
| RN731JTTD1372F25 | RES 13.7K OHM 1% 1/16W 0603 | 838 More on Order |
|
| RK73H2ATTD36R5F | RES 36.5 OHM 1% 1/4W 0805 | 13643 More on Order |
|
| CSRN2010FTR750 | RES 0.75 OHM 1% 1W 2010 | 973 More on Order |
|
| RG1608P-1272-W-T5 | RES SMD 12.7K OHM 1/10W 0603 | 858 More on Order |
|
| PT0805FR-7W0R332L | RES 0.332 OHM 1% 1/4W 0805 | 808 More on Order |
|
| ERJ-PA3F8661V | RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 0603 | 860 More on Order |
|
| ERJ-U01F3163C | RES 316K OHM 1% 1/20W 0201 SMD | 808 More on Order |
| In Stock | 10831 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03450 | $0.0345 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.