For Reference Only
| Part Number | MCA12060D2701BP500 |
| LIXINC Part # | MCA12060D2701BP500 |
| Manufacturer | Vishay / Beyschlag |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MCA12060D2701BP500 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | MCA12060D2701BP500 |
| Brand: | Vishay / Beyschlag |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay / Beyschlag |
| Series: | MCA - Precision |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.7 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| AA1218FK-075K11L | RES SMD 5.11K OHM 1W 1812 WIDE | 977 More on Order |
|
| PFS35-820RF1 | RES SMD 820OHM 1% 35W TO263 DPAK | 998 More on Order |
|
| RT0805FRE07976RL | RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805 | 822 More on Order |
|
| D55342E07B402ERT5 | RES SMD 402K OHM 1% 1/4W 1206 | 968 More on Order |
|
| RN73R1ETTP43R7D50 | RES 43.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 | 966 More on Order |
|
| RN73R2ETTD9093D25 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 935 More on Order |
|
| RT0603FRE0759KL | RES SMD 59K OHM 1% 1/10W 0603 | 954 More on Order |
|
| RN731JTTD4872D100 | RES 48.7K OHM 0.5% 1/16W 0603 | 941 More on Order |
|
| RN73R2BTTD3202F100 | RES 32K OHM 1% 1/4W 1206 | 958 More on Order |
|
| RNCF0805DKE976R | RES 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 | 824 More on Order |
|
| RN73H2ATTD3000F25 | RES 300 OHM 1% 1/8W 0805 | 988 More on Order |
|
| PE2010FKM7W0R012L | RES 0.012 OHM 1% 1W 2010 | 943 More on Order |
|
| RT0805CRC071KL | RES SMD 1K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 857 More on Order |
| In Stock | 10814 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17666 | $0.17666 |
| 5000 | $0.17666 | $883.3 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.