For Reference Only
| Part Number | ERJ-UP3J182V |
| LIXINC Part # | ERJ-UP3J182V |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 1.8K OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-UP3J182V PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-UP3J182V |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-UP3 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.8 kOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| CRCW1206300RFKEAC | RES 300 OHM 1% 1/4W 1206 | 935 More on Order |
|
| RN73R2ETTD3972C10 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 828 More on Order |
|
| RK73G1JTTD6803C | RES 680K OHM 0.25% 1/10W 0603 | 922 More on Order |
|
| RMCP2010JT9M10 | RES 9.1M OHM 5% 1W 2010 | 827 More on Order |
|
| M55342E04B12E1RTS | RES SMD 12.1K OHM 1% 0.15W 1505 | 939 More on Order |
|
| RG1608V-4120-W-T1 | RES SMD 412 OHM 0.05% 1/10W 0603 | 958 More on Order |
|
| RN73R2ETTD1143D50 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 963 More on Order |
|
| TNPW1206681KBEEA | RES 681K OHM 0.1% 2/5W 1206 | 925 More on Order |
|
| CR045114F | RES SMD 5.11M OHM 1% 1/2W 1210 | 809 More on Order |
|
| WSL0805R1700FEA18 | RES 0.17 OHM 1% 1/4W 0805 | 811 More on Order |
|
| RN73R1JTTD2803F100 | RES 28K OHM 1% 1/10W 0603 | 814 More on Order |
|
| TNPW120693K1FETA | RES 93.1K OHM 1% 1/4W 1206 | 824 More on Order |
|
| RN73H1JTTD1502A10 | RES 15K OHM 0.05% 1/10W 0603 | 833 More on Order |
| In Stock | 14274 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16000 | $0.16 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.