For Reference Only
| Part Number | RK73G2BTTD9313F |
| LIXINC Part # | RK73G2BTTD9313F |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RESISTOR THICK FILM 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RK73G2BTTD9313F PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RK73G2BTTD9313F |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RK73G |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 931 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RT1206BRC07150RL | RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 990 More on Order |
|
| TNPU080511K0BZEN00 | RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 959 More on Order |
|
| AC1206FR-0775RL | RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 | 937 More on Order |
|
| M55342E06B1B30PWS | RES SMD 1.3K OHM 0.1% 0.15W 0705 | 980 More on Order |
|
| CRGCQ1206F390R | CRGCQ 1206 390R 1% | 40822 More on Order |
|
| RS73G2ATTD4750D | RES 475 OHM 0.5% 1/4W 0805 | 919 More on Order |
|
| RCL12183K32FKEK | RES SMD 3.32K OHM 1W 1812 WIDE | 856 More on Order |
|
| RC0402FR-07390RL | RES SMD 390 OHM 1% 1/16W 0402 | 827 More on Order |
|
| RGC0402FTD14K3 | RES 14.3K OHM 1% 1/16W 0402 | 875 More on Order |
|
| ESR10EZPF2001 | RES SMD 2K OHM 1% 0.4W 0805 | 15824 More on Order |
|
| RN73R1JTTD4700F100 | RES 470 OHM 1% 1/10W 0603 | 960 More on Order |
|
| MCA12060D3830BP100 | RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 942 More on Order |
|
| ERA-3VRW5492V | RES 54.9K OHM 0.05% 1/8W 0603 | 834 More on Order |
| In Stock | 10875 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03450 | $0.0345 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.