For Reference Only
| Part Number | RN73R2BTTD1671A05 |
| LIXINC Part # | RN73R2BTTD1671A05 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 1.67K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73R2BTTD1671A05 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73R2BTTD1671A05 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73R |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.67 kOhms |
| Tolerance: | ±0.05% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±5ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| PT0402FR-7T0R22L | RES 0.22 OHM 1% 1/6W 0402 | 866 More on Order |
|
| ERJ-8BQFR24V | RES 0.24 OHM 1% 1/2W 1206 | 28365 More on Order |
|
| SG73S2ETTD5362F | RES 53.6K OHM 1% 1/2W 1210 | 967 More on Order |
|
| SM2615FT118R | RES 118 OHM 1% 1W 2615 | 980 More on Order |
|
| ERA-2APB3651X | RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 | 1414 More on Order |
|
| RK73B1FRTTBL753G | RES 75K OHM 2% 1/32W 1005 | 997 More on Order |
|
| RC1206FR-072R49L | RES SMD 2.49 OHM 1% 1/4W 1206 | 22722 More on Order |
|
| TNPW12062K55FHEA | RES 2.55K OHM 1% 2/5W 1206 | 962 More on Order |
|
| RN731JTTD1912F10 | RES 19.1K OHM 1% 1/16W 0603 | 835 More on Order |
|
| RN73R2ATTD1272B10 | RES 12.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 869 More on Order |
|
| M55342K06B274BRT5 | RES SMD 274K OHM 0.1% 0.15W 0705 | 819 More on Order |
|
| WK73S3ATTER147F | RES 147M OHM 1% 1.5W 2512 | 904 More on Order |
|
| RN73H2ETTD3362C10 | RES 33.6K OHM 0.25% 1/4W 1210 | 812 More on Order |
| In Stock | 10811 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53200 | $0.532 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.