For Reference Only
| Part Number | ERJ-8ENF3652V |
| LIXINC Part # | ERJ-8ENF3652V |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-8ENF3652V PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-8ENF3652V |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-8EN |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 36.5 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RT0805BRE071M4L | RES SMD 1.4M OHM 0.1% 1/8W 0805 | 923 More on Order |
|
| ERJ-P08D38R3V | RES SMD 38.3 OHM 0.5% 2/3W 1206 | 862 More on Order |
|
| RT1206BRD0715R8L | RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 986 More on Order |
|
| RG1608N-5761-W-T5 | RES SMD 5.76K OHM 1/10W 0603 | 932 More on Order |
|
| RN73R2BTTD14R7F100 | RES 14.7 OHM 1% 1/4W 1206 | 957 More on Order |
|
| RN73H2ETTD8162C10 | RES 81.6K OHM 0.25% 1/4W 1210 | 964 More on Order |
|
| RK73G1JTTD3161D | RES 3.16K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 870 More on Order |
|
| RPC2512JT100K | RES 100K OHM 5% 1.5W 2512 | 944 More on Order |
|
| ERJ-S06F5900V | RES SMD 590 OHM 1% 1/8W 0805 | 943 More on Order |
|
| HV731JTTD9534F | RES 9.53M OHM 1% 1/10W 0603 | 839 More on Order |
|
| AA2512JK-073M6L | RES SMD 3.6M OHM 5% 1W 2512 | 856 More on Order |
|
| RCP1206W51R0JS6 | RES SMD 51 OHM 5% 2.4W 1206 | 949 More on Order |
|
| SG73P2ETTD1802D | RES 18K OHM 0.5% 1/2W 1210 | 943 More on Order |
| In Stock | 44181 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10000 | $0.1 |
| 5000 | $0.01191 | $59.55 |
| 10000 | $0.01068 | $106.8 |
| 25000 | $0.00981 | $245.25 |
| 50000 | $0.00921 | $460.5 |
| 125000 | $0.00900 | $1125 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.