For Reference Only
| Part Number | RN73H2ATTD6653F50 |
| LIXINC Part # | RN73H2ATTD6653F50 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 665K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73H2ATTD6653F50 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 18 - May 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73H2ATTD6653F50 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73H |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 665 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73R2ATTD2801B10 | RES 2.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 917 More on Order |
|
| RK73H2BRTTD3321D | RES 3.32K OHM 0.50% 1/4W 1206 | 910 More on Order |
|
| RN73R2ETTD5420F25 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 820 More on Order |
|
| MCS3264R030FER | RES 0.03 OHM 1% 2W 3264 | 7956 More on Order |
|
| RP73D2B33K2BTG | RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 936 More on Order |
|
| PCR1206-4K7J1 | RES SMD 4.7K OHM 5% 1/3W 1206 | 4926 More on Order |
|
| UCR03EVPFLR180 | RES 0.18 OHM 1% 1/4W 0603 | 814 More on Order |
|
| RN73R2ETTD1201F10 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 934 More on Order |
|
| RT0603CRD0714K3L | RES SMD 14.3K OHM 1/10W 0603 | 863 More on Order |
|
| SG73P1ETTP60R4F | RES 60.4 OHM 1% 1/8W 0402 | 916 More on Order |
|
| RK73H2ATTD1103D | RES 110K OHM 0.5% 1/4W 0805 | 951 More on Order |
|
| RN73R2BTTD6493F50 | RES 649K OHM 1% 1/4W 1206 | 892 More on Order |
|
| RN73R2BTTD3650B10 | RES 365 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 892 More on Order |
| In Stock | 10987 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07520 | $0.0752 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.