For Reference Only
| Part Number | RN73R2BTTD1092F100 |
| LIXINC Part # | RN73R2BTTD1092F100 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 10.9K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73R2BTTD1092F100 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73R2BTTD1092F100 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73R |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 10.9 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RT0603BRD078R2L | RES 8.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 941 More on Order |
|
| CRCW12102K37FKEAHP | RES SMD 2.37K OHM 1% 3/4W 1210 | 995 More on Order |
|
| CR014753F | RES SMD 475K OHM 1% 1W 2512 | 969 More on Order |
|
| M55342H06B180ARTS | RES SMD 180 OHM 0.1% 0.15W 0705 | 989 More on Order |
|
| RK73H2ERTTD1131D | RESISTOR ANTI SULFUR | 984 More on Order |
|
| RN731JTTD64R9B25 | RES 64.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 | 924 More on Order |
|
| RG1608V-2210-P-T1 | RES SMD 221 OHM 0.02% 1/10W 0603 | 817 More on Order |
|
| RN73R2ETTD3302F10 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 904 More on Order |
|
| HV73V2ATTD3003F | RES 300K OHM 1% 1/4W 0805 | 937 More on Order |
|
| RP73D1J2K61BTG | RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 843 More on Order |
|
| RN73R2BTTD2700B50 | RES 270 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 836 More on Order |
|
| RNCF0603DTC7K68 | RES 7.68K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 883 More on Order |
|
| RC1005F2322CS | RES SMD 23.2K OHM 1% 1/16W 0402 | 997 More on Order |
| In Stock | 10912 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10400 | $0.104 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.