For Reference Only
| Part Number | ESR10EZPF3R92 |
| LIXINC Part # | ESR10EZPF3R92 |
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 3.92 OHM 1% 0.4W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ESR10EZPF3R92 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 19 - May 23 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ESR10EZPF3R92 |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Series: | ESR |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.92 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.4W, 2/5W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73R1JTTD9093F100 | RES 909K OHM 1% 1/10W 0603 | 914 More on Order |
|
| RN73H2BTTD16R7C50 | RES 16.7 OHM 0.25% 1/4W 1206 | 933 More on Order |
|
| RMCF0201FT909R | RES 909 OHM 1% 1/20W 0201 | 8288 More on Order |
|
| CSS4J-4026K-5L00F | RES 0.005 OHM 1% 3W 4026 | 3720 More on Order |
|
| RK73H2BRTTD3241F | RES 3.24K OHM 1% 1/4W 1206 | 966 More on Order |
|
| WK73S2HTTE6R19F | RES 6.19 OHM 1% 1W 2010 | 880 More on Order |
|
| CR041201F | RES SMD 1.2K OHM 1% 1/2W 1210 | 971 More on Order |
|
| TLM2HDR024FTE | RES 0.024 OHM 1% 3/4W 2010 | 957 More on Order |
|
| RN73H1ETTP2741D25 | RES 2.74K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 848 More on Order |
|
| RP73D2A1K47BTG | RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 980 More on Order |
|
| SR0603JR-7T1KL | RES 1K OHM 5% 1/4W 0603 | 25424 More on Order |
|
| RN73R1JTTD1021F25 | RES 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 | 970 More on Order |
|
| SM4124JT11R0 | RES 11 OHM 5% 2W 4124 | 912 More on Order |
| In Stock | 13799 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16000 | $0.16 |
| 5000 | $0.01733 | $86.65 |
| 10000 | $0.01617 | $161.7 |
| 25000 | $0.01536 | $384 |
| 50000 | $0.01505 | $752.5 |
| 125000 | $0.01496 | $1870 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.