For Reference Only
| Part Number | SG73S2BTTD8060D |
| LIXINC Part # | SG73S2BTTD8060D |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 806 OHM 0.5% 1/3W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SG73S2BTTD8060D PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 14 - Apr 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | SG73S2BTTD8060D |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | SG73S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 806 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.333W, 1/3W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN731JTTD2493D50 | RES 249K OHM 0.5% 1/16W 0603 | 940 More on Order |
|
| RN73H2ATTD56R9A10 | RES 56.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 | 868 More on Order |
|
| RG2012N-1401-W-T1 | RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 | 988 More on Order |
|
| CRCW040256K2FKEDC | RES 56.2K OHM 1% 1/16W 0402 | 44942 More on Order |
|
| RN73A1J10KLTG | RES 10 KOHM 0.01% 1/16W 0603 | 851 More on Order |
|
| WK73S2BTTD43L0F | RES 43M OHM 1% 3/4W 1206 | 972 More on Order |
|
| CHP2512K3000FNT | RES SMD THICK FILM 2512 | 954 More on Order |
|
| RN731JTTD9880F50 | RES 988 OHM 1% 1/16W 0603 | 831 More on Order |
|
| ERJ-H2RD2403X | RES 240K OHM 0.5% 1/10W 0402 | 974 More on Order |
|
| CRM2512-JW-1R2ELF | RES SMD 1.2 OHM 5% 2W 2512 | 3389 More on Order |
|
| RN73H1JTTD1142D50 | RES 11.4K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 965 More on Order |
|
| Y112121R0000A9L | RES SMD 21 OHM 0.05% 1/4W J LEAD | 926 More on Order |
|
| CRCW2010487KFKEFHP | RES SMD 487K OHM 1% 1W 2010 | 898 More on Order |
| In Stock | 10872 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03968 | $0.03968 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.