For Reference Only
| Part Number | HRG3216P-6811-B-T5 |
| LIXINC Part # | HRG3216P-6811-B-T5 |
| Manufacturer | Susumu |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | HRG3216P-6811-B-T5 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | HRG3216P-6811-B-T5 |
| Brand: | Susumu |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Susumu |
| Series: | HRG |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 6.81 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 1W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RK73G1ETTP3010C | RES 301 OHM 0.25% 1/10W 0402 | 863 More on Order |
|
| CRCW06032M26FKEA | RES SMD 2.26M OHM 1% 1/10W 0603 | 17307 More on Order |
|
| AT1206CRD07105RL | RES SMD 105 OHM 0.25% 1/4W 1206 | 829 More on Order |
|
| RT1206BRD0793R1L | RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 965 More on Order |
|
| CSRN2512JKR500 | RES 0.5 OHM 5% 2W 2512 | 840 More on Order |
|
| AF0805DR-079K1L | RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 873 More on Order |
|
| RT1210WRD07680KL | RES SMD 680K OHM 0.05% 1/4W 1210 | 953 More on Order |
|
| RN73R1JTTD4812C10 | RES 48.1K OHM 0.25% 1/10W 0603 | 815 More on Order |
|
| RT0603CRB0710RL | RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0603 | 947 More on Order |
|
| HV731JTTD1914F | RES 1.91M OHM 1% 1/10W 0603 | 850 More on Order |
|
| ERJ-P03F1652V | RES SMD 16.5 KOHM 1% 1/5W 0603 | 818 More on Order |
|
| RC0201FR-0746K4L | RES SMD 46.4K OHM 1% 1/20W 0201 | 1830 More on Order |
|
| CRGH0603F634R | RES SMD 634 OHM 1% 1/5W 0603 | 818 More on Order |
| In Stock | 10956 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40800 | $0.408 |
| 5000 | $0.40800 | $2040 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.