For Reference Only
| Part Number | RS73F2ATTD2742F |
| LIXINC Part # | RS73F2ATTD2742F |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 27.4K OHM 1% 1/4W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RS73F2ATTD2742F PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RS73F2ATTD2742F |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RS73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 27.4 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73R2BTTD2052C25 | RES 20.5K OHM 0.25% 1/4W 1206 | 935 More on Order |
|
| RN73C1J17K4BTD | RES 17.4 KOHM 0.1% 1/16W 0603 | 924 More on Order |
|
| WSL25124L900FTA18 | RES 0.0049 OHM 1% 2W 2512 | 987 More on Order |
|
| M55342E02B5B83RTS | RES SMD 5.83K OHM 0.1% 1/8W 0505 | 865 More on Order |
|
| RMCF0201FT3R32 | RES 3.32 OHM 1% 1/20W 0201 | 807 More on Order |
|
| RN73H2BTTD3921C50 | RES 3.92K OHM 0.25% 1/4W 1206 | 979 More on Order |
|
| RG2012N-2153-D-T5 | RES SMD 215K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 936 More on Order |
|
| SR0603JR-071RL | RES 1 OHM 5% 1/10W 0603 | 962 More on Order |
|
| RN73H2ETTD3741F100 | RES 3.74K OHM 1% 1/4W 1210 | 964 More on Order |
|
| PHP00805E2460BBT1 | RES SMD 246 OHM 0.1% 5/8W 0805 | 964 More on Order |
|
| RG1608V-2101-W-T1 | RES SMD 2.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 | 953 More on Order |
|
| MCT06030D2002BP500 | RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 3095 More on Order |
|
| RN73H1JTTD3652D10 | RES 36.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 923 More on Order |
| In Stock | 10893 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06391 | $0.06391 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.