For Reference Only
| Part Number | RN731JTTD3441D10 |
| LIXINC Part # | RN731JTTD3441D10 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 3.44K OHM 0.5% 1/16W 0603 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN731JTTD3441D10 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 19 - May 23 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN731JTTD3441D10 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Resistance: | 3.44 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±10ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RGT1608P-5363-B-T5 | RES 536 KOHM 0.1% 1/16W 0603 | 925 More on Order |
|
| ERJ-P08J203V | RES SMD 20K OHM 5% 2/3W 1206 | 3853 More on Order |
|
| ERJ-U0XF1871Y | RES 1.87K OHM 1% 1/32W 01005 | 812 More on Order |
|
| RT1206BRD0732R4L | RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 885 More on Order |
|
| RN73H2BTTD9880D50 | RES 988 OHM 0.5% 1/4W 1206 | 842 More on Order |
|
| RNCF0402DTE3K01 | RES 3.01K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 839 More on Order |
|
| AF0402FR-071K91L | RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402 | 934 More on Order |
|
| RN73H1JTTD1671B25 | RES 1.67K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 993 More on Order |
|
| AC1206JR-07300RL | RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1206 | 9297 More on Order |
|
| RCS04021K50FKED | RES SMD 1.5K OHM 1% 1/5W 0402 | 22628 More on Order |
|
| RK73H2ETTD46R4F | RES 46.4 OHM 1% 1/2W 1210 | 848 More on Order |
|
| RC0603JR-0716KL | RES SMD 16K OHM 5% 1/10W 0603 | 35130 More on Order |
|
| RK73G1ETTP8252D | RES 82.5K OHM 0.5% 1/10W 0402 | 961 More on Order |
| In Stock | 10909 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11837 | $0.11837 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.