For Reference Only
| Part Number | RN73R1ETTP5420D10 |
| LIXINC Part # | RN73R1ETTP5420D10 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 542 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73R1ETTP5420D10 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73R1ETTP5420D10 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73R |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 542 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±10ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| CRM2512-FX-2003ELF | RES SMD 200K OHM 1% 2W 2512 | 917 More on Order |
|
| ERJ-L08UF67MV | RES 0.067 OHM 1% 1/3W 1206 | 946 More on Order |
|
| KTR03EZPJ680 | RES SMD 68 OHM 5% 1/10W 0603 | 992 More on Order |
|
| AA1206FR-0756RL | RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206 | 975 More on Order |
|
| RS73G2ATTD2261C | RES 2.26K OHM 0.25% 1/4W 0805 | 953 More on Order |
|
| RN73H2ETTD3401B10 | RES 3.4K OHM 0.1% 1/4W 1210 | 908 More on Order |
|
| TNPW08051K01BEEA | RES 1.01K OHM 0.1% 1/5W 0805 | 944 More on Order |
|
| RN73R1JTTD1961F10 | RES 1.96K OHM 1% 1/10W 0603 | 974 More on Order |
|
| RN73H1JTTD4751F50 | RES 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 | 943 More on Order |
|
| TNPW1206215KBEEA | RES 215K OHM 0.1% 2/5W 1206 | 969 More on Order |
|
| RG1608N-2610-B-T5 | RES SMD 261 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 917 More on Order |
|
| RG1608N-2323-D-T5 | RES SMD 232K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 831 More on Order |
|
| RN73R2ATTD4480C50 | RES 448 OHM 0.25% 1/8W 0805 | 991 More on Order |
| In Stock | 10870 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11040 | $0.1104 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.