For Reference Only
| Part Number | RCS060319K1FKEA |
| LIXINC Part # | RCS060319K1FKEA |
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 19.1K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RCS060319K1FKEA PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 14 - Apr 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RCS060319K1FKEA |
| Brand: | Vishay / Dale |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay / Dale |
| Series: | RCS e3 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 19.1 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RS73G2ATTD8452F | RES 84.5K OHM 1% 1/4W 0805 | 898 More on Order |
|
| RN73R2ATTD6813F50 | RES 681K OHM 1% 1/8W 0805 | 889 More on Order |
|
| RN73H2BTTD2460B50 | RES 246 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 999 More on Order |
|
| SG73S2ETTD2800D | RES 280 OHM 0.5% 1/2W 1210 | 852 More on Order |
|
| WK73S2HTTER620F | RES 620M OHM 1% 1W 2010 | 951 More on Order |
|
| RN73H2BTTD36R5F25 | RES 36.5 OHM 1% 1/4W 1206 | 994 More on Order |
|
| D55342H07B2E21RWS | RES SMD 2.21K OHM 1% 1/4W 1206 | 808 More on Order |
|
| RN73H1JTTD56R0F100 | RES 56 OHM 1% 1/10W 0603 | 5864 More on Order |
|
| RC0603F1964CS | RES 1.96M OHM 1% 1/20W 0201 | 860 More on Order |
|
| RN73R2BTTD3611B25 | RES 3.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 895 More on Order |
|
| SG73P2ATTD3161F | RES 3.16K OHM 1% 1/4W 0805 | 957 More on Order |
|
| RK73H2HTTE88R7F | RES 88.7 OHM 1% 3/4W 2010 | 866 More on Order |
|
| TNPW080510K2BYEA | RES 10.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 | 887 More on Order |
| In Stock | 15972 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15000 | $0.15 |
| 5000 | $0.01702 | $85.1 |
| 10000 | $0.01527 | $152.7 |
| 25000 | $0.01401 | $350.25 |
| 50000 | $0.01317 | $658.5 |
| 125000 | $0.01296 | $1620 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.