For Reference Only
| Part Number | ERJ-S12F1690U |
| LIXINC Part # | ERJ-S12F1690U |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 169 OHM 1% 3/4W 1812 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-S12F1690U PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-S12F1690U |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-S12 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 169 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| MMF1WSFRF390R | RES SMD 390 OHM 1% 1W MELF | 902 More on Order |
|
| RC1206JR-077K5L | RES SMD 7.5K OHM 5% 1/4W 1206 | 52051 More on Order |
|
| HV73V2BTTD3744F | RES 3.74M OHM 1% 1/4W 1206 | 861 More on Order |
|
| RK73H1ERTTP2701F | RES 2.7K OHM 1% 1/10W 0402 | 30999 More on Order |
|
| RN73H1JTTD3741A25 | RES 3.74K OHM 0.05% 1/10W 0603 | 999 More on Order |
|
| RG1608N-7320-P-T1 | RES SMD 732 OHM 0.02% 1/10W 0603 | 808 More on Order |
|
| RN73H1JTTD3522F100 | RES 35.2K OHM 1% 1/10W 0603 | 942 More on Order |
|
| RN73R1ETTP3442D50 | RES 34.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 871 More on Order |
|
| M55342E06B898ARWI | RES SMD 898 OHM 0.1% 0.15W 0705 | 964 More on Order |
|
| RCP1206B150RGEC | RES SMD 150 OHM 2% 2.4W 1206 | 920 More on Order |
|
| RK73H1ERTTP9102D | RES 91K OHM 0.50% 1/10W 0402 | 986 More on Order |
|
| RP73D2B124KBTG | RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 952 More on Order |
|
| ERA-6KEB4303V | RES 430K OHM 0.1% 1/4W 0805 | 981 More on Order |
| In Stock | 10926 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09967 | $0.09967 |
| 5000 | $0.09967 | $498.35 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.