For Reference Only
| Part Number | SMM02040C1962FB000 |
| LIXINC Part # | SMM02040C1962FB000 |
| Manufacturer | Vishay / Beyschlag |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 19.6K OHM 1% 1/4W MELF 0204 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SMM02040C1962FB000 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 14 - Apr 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | SMM02040C1962FB000 |
| Brand: | Vishay / Beyschlag |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay / Beyschlag |
| Series: | SMM0204 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 19.6 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | MELF, 0204 |
| Supplier Device Package: | Mini MELF |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| ERJ-1TRQFR39U | RES 0.39 OHM 1% 1W 2512 | 7904 More on Order |
|
| TNPW08051K50BYEN | RES 1.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 | 4052 More on Order |
|
| RN73R1ETTP5361D10 | RES 5.36K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 877 More on Order |
|
| WK73R1ETTP1473F | RES 147K OHM 1% 1/3W 0402 | 934 More on Order |
|
| AF1210FR-0738K3L | RES SMD 38.3K OHM 1% 1/2W 1210 | 966 More on Order |
|
| M55342H12B51G0RWS | RES SMD 51 OHM 2% 1/10W 0603 | 846 More on Order |
|
| RK73H1JTTD9761D | RES 9.76K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 925 More on Order |
|
| RN73R2BTTD3440F100 | RES 344 OHM 1% 1/4W 1206 | 891 More on Order |
|
| Y11211K10000B9L | RES SMD 1.1KOHM 0.1% 1/4W J LEAD | 966 More on Order |
|
| RNCF1206DKE475R | RES 475 OHM 0.5% 1/3W 1206 | 970 More on Order |
|
| RN73H1JTTD1520D100 | RES 152 OHM 0.5% 1/10W 0603 | 923 More on Order |
|
| RN731JTTD7870B10 | RES 787 OHM 0.1% 1/16W 0603 | 919 More on Order |
|
| RS73G2ATTD3300B | RES 330 OHM 0.1% 1/4W 0805 | 891 More on Order |
| In Stock | 10856 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02660 | $0.0266 |
| 10000 | $0.02660 | $266 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.