For Reference Only
| Part Number | RNCF1206BKE8K20 |
| LIXINC Part # | RNCF1206BKE8K20 |
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 8.2K OHM 0.1% 1/3W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RNCF1206BKE8K20 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RNCF1206BKE8K20 |
| Brand: | Stackpole Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
| Series: | RNCF |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 8.2 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.333W, 1/3W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| ERJ-S14F4R75U | RES 4.75 OHM 1% 1/2W 1210 SMD | 839 More on Order |
|
| RS73F1JTTD1780D | RES 178 OHM 0.5% 1/5W 0603 | 841 More on Order |
|
| AT0402DRE0754R9L | RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 | 854 More on Order |
|
| PT1206FR-070R16L | RES 0.16 OHM 1% 1/4W 1206 | 973 More on Order |
|
| SMM02040C1962FB000 | RES 19.6K OHM 1% 1/4W MELF 0204 | 817 More on Order |
|
| ERJ-1TRQFR39U | RES 0.39 OHM 1% 1W 2512 | 7778 More on Order |
|
| TNPW08051K50BYEN | RES 1.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 | 4132 More on Order |
|
| RN73R1ETTP5361D10 | RES 5.36K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 857 More on Order |
|
| WK73R1ETTP1473F | RES 147K OHM 1% 1/3W 0402 | 993 More on Order |
|
| AF1210FR-0738K3L | RES SMD 38.3K OHM 1% 1/2W 1210 | 855 More on Order |
|
| M55342H12B51G0RWS | RES SMD 51 OHM 2% 1/10W 0603 | 915 More on Order |
|
| RK73H1JTTD9761D | RES 9.76K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 854 More on Order |
|
| RN73R2BTTD3440F100 | RES 344 OHM 1% 1/4W 1206 | 956 More on Order |
| In Stock | 10827 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09744 | $0.09744 |
| 1000 | $0.09744 | $97.44 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.