For Reference Only
| Part Number | YC162-FR-0711R3L |
| LIXINC Part # | YC162-FR-0711R3L |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 2 RES 11.3 OHM 0606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC162-FR-0711R3L PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC162-FR-0711R3L |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC162 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 11.3 |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 2 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 4 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0606, Convex |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| RAVF162DJT470R | RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0606 | 922 More on Order |
|
| RF062PJ240CS | RES ARRAY 2 RES 24 OHM 0302 | 960 More on Order |
|
| 4308M-102-560LF | RES ARRAY 4 RES 56 OHM 8SIP | 949 More on Order |
|
| M8340105K1003GGD03 | RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP | 858 More on Order |
|
| 4416P-T02-332 | RES ARRAY 15 RES 3.3K OHM 16SOIC | 805 More on Order |
|
| 4814P-3-331/471 | RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC | 921 More on Order |
|
| 4818P-T02-153 | RES ARRAY 17 RES 15K OHM 18SOIC | 956 More on Order |
|
| RAVF164DFT33R0 | RES ARRAY 4 RES 33 OHM 1206 | 844 More on Order |
|
| 4306M-102-222 | RES ARRAY 3 RES 2.2K OHM 6SIP | 868 More on Order |
|
| 4116R-1-243 | RES ARRAY 8 RES 24K OHM 16DIP | 942 More on Order |
|
| CAT25-825JALF | RES ARRAY 8 RES 8.2M OHM 1608 | 846 More on Order |
|
| 741X1634701FP | RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 1506 | 955 More on Order |
|
| CAY10-510J4LF | RES ARRAY 4 RES 51 OHM 0804 | 142545 More on Order |
| In Stock | 10842 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01681 | $0.01681 |
| 5000 | $0.01562 | $78.1 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.