For Reference Only
| Part Number | YC162-FR-07510KL |
| LIXINC Part # | YC162-FR-07510KL |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 2 RES 510K OHM 0606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC162-FR-07510KL PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC162-FR-07510KL |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC162 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 510k |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 2 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 4 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0606, Convex |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| EXB-24V134JX | RES ARRAY 2 RES 130K OHM 0404 | 923 More on Order |
|
| TC124-FR-07511KL | RES ARRAY 4 RES 511K OHM 0804 | 964 More on Order |
|
| YC324-FK-0749R9L | RES ARRAY 4 RES 49.9 OHM 2012 | 835 More on Order |
|
| EXB-N8V164JX | RES ARRAY 4 RES 160K OHM 0804 | 934 More on Order |
|
| MSP06A0333K0GEJ | RES ARRAY 3 RES 33K OHM 6SIP | 800 More on Order |
|
| 4814P-T02-271 | RES ARRAY 13 RES 270 OHM 14SOIC | 809 More on Order |
|
| 4610H-101-471LF | RES ARRAY 9 RES 470 OHM 10SIP | 883 More on Order |
|
| 4605X-101-334LF | RES ARRAY 4 RES 330K OHM 5SIP | 961 More on Order |
|
| 4814P-2-471LF | RES ARRAY 13 RES 470 OHM 14SOIC | 915 More on Order |
|
| 742X083470JP | RES ARRAY 4 RES 47 OHM 1206 | 992 More on Order |
|
| 4609X-101-331LF | RES ARRAY 8 RES 330 OHM 9SIP | 1505 More on Order |
|
| AF164-FR-07475KL | RES ARRAY 4 RES 475K OHM 1206 | 905 More on Order |
|
| TC164-FR-0751K1L | RES ARRAY 4 RES 51.1K OHM 1206 | 831 More on Order |
| In Stock | 10970 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01681 | $0.01681 |
| 5000 | $0.01562 | $78.1 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.