For Reference Only
| Part Number | YC162-FR-0726K7L |
| LIXINC Part # | YC162-FR-0726K7L |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 2 RES 26.7K OHM 0606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC162-FR-0726K7L PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC162-FR-0726K7L |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC162 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 26.7k |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 2 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 4 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0606, Convex |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| EXB-2HV474JV | RES ARRAY 8 RES 470K OHM 1506 | 856 More on Order |
|
| AF164-FR-0716RL | RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 | 881 More on Order |
|
| YC122-JR-07240KL | RES ARRAY 2 RES 240K OHM 0404 | 916 More on Order |
|
| YC248-FR-0730R1L | RES ARRAY 8 RES 30.1 OHM 1606 | 960 More on Order |
|
| EXB-V8V104JV | RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 | 164794 More on Order |
|
| 4306R-101-220 | RES ARRAY 5 RES 22 OHM 6SIP | 952 More on Order |
|
| 4816P-T01-121 | RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC | 827 More on Order |
|
| EXB-A10P123J | RES ARRAY 8 RES 12K OHM 2512 | 2656 More on Order |
|
| 4610X-102-111LF | RES ARRAY 5 RES 110 OHM 10SIP | 912 More on Order |
|
| 4308R-101-123LF | RES ARRAY 7 RES 12K OHM 8SIP | 964 More on Order |
|
| 767143474GP | RES ARRAY 7 RES 470K OHM 14SOIC | 810 More on Order |
|
| YC324-FK-0731K6L | RES ARRAY 4 RES 31.6K OHM 2012 | 928 More on Order |
|
| OSOPTA1002AT1 | RES ARRAY 10 RES 10K OHM 20SSOP | 2135 More on Order |
| In Stock | 10927 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01681 | $0.01681 |
| 5000 | $0.01562 | $78.1 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.