For Reference Only
| Part Number | 4816P-4-101 |
| LIXINC Part # | 4816P-4-101 |
| Manufacturer | J.W. Miller / Bourns |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 4816P-4-101 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 4816P-4-101 |
| Brand: | J.W. Miller / Bourns |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | J.W. Miller / Bourns |
| Series: | 4800P |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 100 |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 8 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 160mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | Automotive AEC-Q200 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SOM |
| Size / Dimension: | 0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.094" (2.40mm) |
| 742X083510JP | RES ARRAY 4 RES 51 OHM 1206 | 999 More on Order |
|
| TC164-FR-07255KL | RES ARRAY 4 RES 255K OHM 1206 | 815 More on Order |
|
| RMKMS408-20KBW | SFERNICE THIN FILMS | 927 More on Order |
|
| RF062PJ560CS | RESISTOR ARRAY FLAT TERMINAL 0 | 994 More on Order |
|
| Y1365V0178BA9R | SMN 100R/100R/100R/100R TCR2 BAS | 984 More on Order |
|
| CAT16-33R2F4LF | RES ARRAY 4 RES 33.2 OHM 1206 | 973 More on Order |
|
| MPM5000AT1 | RES NTWRK 2 RES 250 OHM TO236-3 | 871 More on Order |
|
| RAVF162DJT51R0 | RES ARRAY 2 RES 51 OHM 0606 | 884 More on Order |
|
| EXB-A10P682J | RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 2512 | 17126 More on Order |
|
| 4114R-2-563 | RES ARRAY 13 RES 56K OHM 14DIP | 870 More on Order |
|
| RF064PJ473CS | RESISTOR ARRAY FLAT TERMINAL 0 | 882 More on Order |
|
| 4116R-3-331/391 | RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16DIP | 984 More on Order |
|
| TC124-FR-0734RL | RES ARRAY 4 RES 34 OHM 0804 | 867 More on Order |
| In Stock | 10985 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45220 | $0.4522 |
| 2000 | $0.44200 | $884 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.