For Reference Only
| Part Number | YC164-JR-077R5L |
| LIXINC Part # | YC164-JR-077R5L |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 7.5 OHM 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC164-JR-077R5L PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC164-JR-077R5L |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC164 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 7.5 |
| Tolerance: | ±5% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| 4306R-102-474 | RES ARRAY 3 RES 470K OHM 6SIP | 935 More on Order |
|
| RAVF104DJT220R | RES ARRAY 4 RES 220 OHM 0804 | 917 More on Order |
|
| EXB-A10P470J | RES ARRAY 8 RES 47 OHM 2512 | 6332 More on Order |
|
| RAVF164DJT75K0 | RES ARRAY 4 RES 75K OHM 1206 | 931 More on Order |
|
| 77063223P | RES ARRAY 3 RES 22K OHM 6SIP | 1066 More on Order |
|
| 4609X-101-225LF | RES ARRAY 8 RES 2.2M OHM 9SIP | 998 More on Order |
|
| 4816P-T02-564 | RES ARRAY 15 RES 560K OHM 16SOIC | 828 More on Order |
|
| 4308M-102-121LF | RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8SIP | 929 More on Order |
|
| VSSR2001103GTF | RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SSOP | 891 More on Order |
|
| RM3216B-502/104-PBVW10 | RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 | 806 More on Order |
|
| 4116R-1-513LF | RES ARRAY 8 RES 51K OHM 16DIP | 816 More on Order |
|
| 4310R-101-153LF | RES ARRAY 9 RES 15K OHM 10SIP | 2751 More on Order |
|
| 4814P-1-202LF | RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14SOIC | 997 More on Order |
| In Stock | 10917 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01713 | $0.01713 |
| 5000 | $0.01713 | $85.65 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.