For Reference Only
| Part Number | 4816P-T02-270LF |
| LIXINC Part # | 4816P-T02-270LF |
| Manufacturer | J.W. Miller / Bourns |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 15 RES 27 OHM 16SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 4816P-T02-270LF PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 4816P-T02-270LF |
| Brand: | J.W. Miller / Bourns |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | J.W. Miller / Bourns |
| Series: | 4800P |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Bussed |
| Resistance (Ohms): | 27 |
| Tolerance: | ±1Ohm |
| Number of Resistors: | 15 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 80mW |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | Automotive AEC-Q200 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SOM |
| Size / Dimension: | 0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.094" (2.40mm) |
| AF164-FR-0746R4L | RES ARRAY 4 RES 46.4 OHM 1206 | 884 More on Order |
|
| TC164-FR-07562RL | RES ARRAY 4 RES 562 OHM 1206 | 902 More on Order |
|
| EXB-2HV391JV | RES ARRAY 8 RES 390 OHM 1506 | 6533 More on Order |
|
| 4114R-1-203 | RES ARRAY 7 RES 20K OHM 14DIP | 891 More on Order |
|
| YC248-FR-07187KL | RES ARRAY 8 RES 187K OHM 1606 | 860 More on Order |
|
| MDP1403680RGE04 | RES ARRAY 7 RES 680 OHM 14DIP | 970 More on Order |
|
| 4816P-T01-102 | RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC | 949 More on Order |
|
| 4116R-2-390LF | RES ARRAY 15 RES 39 OHM 16DIP | 812 More on Order |
|
| TC124-FR-0730K9L | RES ARRAY 4 RES 30.9K OHM 0804 | 953 More on Order |
|
| RMKMS408-13KBW | SFERNICE THIN FILMS | 856 More on Order |
|
| 766141274GPTR13 | RES ARRAY 13 RES 270K OHM 14SOIC | 878 More on Order |
|
| OSOPTB1002AT0 | RES ARRAY 8RES 10K OHM 16SSOP | 923 More on Order |
|
| YC324-FK-0734KL | RES ARRAY 4 RES 34K OHM 2012 | 984 More on Order |
| In Stock | 10833 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42560 | $0.4256 |
| 2000 | $0.41600 | $832 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.