For Reference Only
| Part Number | TC164-JR-072K7L |
| LIXINC Part # | TC164-JR-072K7L |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TC164-JR-072K7L PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 18 - May 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | TC164-JR-072K7L |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | TC164 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 2.7k |
| Tolerance: | ±5% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| 4610X-AP2-272LF | RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 10SIP | 805 More on Order |
|
| EXB-V4V110JV | RES ARRAY 2 RES 11 OHM 0606 | 805 More on Order |
|
| 4604X-101-560LF | RES ARRAY 3 RES 56 OHM 4SIP | 955 More on Order |
|
| 766163124GPTR13 | RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16SOIC | 956 More on Order |
|
| 4816P-1-620LF | RES ARRAY 8 RES 62 OHM 16SOIC | 971 More on Order |
|
| 4816P-2-473LF | RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC | 1996 More on Order |
|
| 4308R-102-100LF | RES ARRAY 4 RES 10 OHM 8SIP | 890 More on Order |
|
| SOMC16011K00GEA | RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC | 3649 More on Order |
|
| TC124-FR-071K05L | RES ARRAY 4 RES 1.05K OHM 0804 | 801 More on Order |
|
| YC124-JR-07160KL | RES ARRAY 4 RES 160K OHM 0804 | 962 More on Order |
|
| 4310R-104-272/472 | RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP | 992 More on Order |
|
| Y4485V0088BA0W | RES NETWORK 2 RES 100 OHM 1610 | 818 More on Order |
|
| Y1685V0059QQ9R | RES NETWORK 2 RES 2K OHM 1505 | 954 More on Order |
| In Stock | 16136 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13000 | $0.13 |
| 5000 | $0.01527 | $76.35 |
| 10000 | $0.01370 | $137 |
| 25000 | $0.01257 | $314.25 |
| 50000 | $0.01181 | $590.5 |
| 125000 | $0.01154 | $1442.5 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.