For Reference Only
| Part Number | YC324-FK-07237KL |
| LIXINC Part # | YC324-FK-07237KL |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 237K OHM 2012 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC324-FK-07237KL PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 14 - Apr 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC324-FK-07237KL |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC324 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 237k |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 125mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2012, Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| 4306R-102-151 | RES ARRAY 3 RES 150 OHM 6SIP | 817 More on Order |
|
| 4116R-1-152 | RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16DIP | 936 More on Order |
|
| CAT16-1620F4LF | RES ARRAY 4 RES 162 OHM 1206 | 939 More on Order |
|
| YC324-FK-079K76L | RES ARRAY 4 RES 9.76K OHM 2012 | 926 More on Order |
|
| 767163184GP | RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16SOIC | 946 More on Order |
|
| 4114R-1-821LF | RES ARRAY 7 RES 820 OHM 14DIP | 883 More on Order |
|
| EXB-Q16P683J | RES ARRAY 15 RES 68K OHM 1506 | 808 More on Order |
|
| 4816P-T01-474 | RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16SOIC | 1000 More on Order |
|
| PRA100I4-5K11BWNT | SFERNICE THIN FILMS | 838 More on Order |
|
| MPMT4002BT1 | RES NTWRK 2 RES 20K OHM TO236-3 | 827 More on Order |
|
| EXB-28V430JX | RES ARRAY 4 RES 43 OHM 0804 | 19772 More on Order |
|
| 4814P-2-332LF | RES ARRAY 13 RES 3.3K OHM 14SOIC | 804 More on Order |
|
| 4420P-1-101LF | RES ARRAY 10 RES 100 OHM 20SOIC | 824 More on Order |
| In Stock | 10962 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06974 | $0.06974 |
| 4000 | $0.06974 | $278.96 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.