For Reference Only
| Part Number | 4116R-1-225 |
| LIXINC Part # | 4116R-1-225 |
| Manufacturer | J.W. Miller / Bourns |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 8 RES 2.2M OHM 16DIP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 4116R-1-225 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 4116R-1-225 |
| Brand: | J.W. Miller / Bourns |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | J.W. Miller / Bourns |
| Series: | 4100R |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 2.2M |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 8 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | 50ppm/°C |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 250mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 16-DIP |
| Size / Dimension: | 0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.185" (4.69mm) |
| 4816P-1-301 | RES ARRAY 8 RES 300 OHM 16SOIC | 819 More on Order |
|
| 742C163331JP | RES ARRAY 8 RES 330 OHM 2506 | 43374 More on Order |
|
| YC324-FK-07237KL | RES ARRAY 4 RES 237K OHM 2012 | 810 More on Order |
|
| 4306R-102-151 | RES ARRAY 3 RES 150 OHM 6SIP | 922 More on Order |
|
| 4116R-1-152 | RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16DIP | 909 More on Order |
|
| CAT16-1620F4LF | RES ARRAY 4 RES 162 OHM 1206 | 877 More on Order |
|
| YC324-FK-079K76L | RES ARRAY 4 RES 9.76K OHM 2012 | 910 More on Order |
|
| 767163184GP | RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16SOIC | 960 More on Order |
|
| 4114R-1-821LF | RES ARRAY 7 RES 820 OHM 14DIP | 833 More on Order |
|
| EXB-Q16P683J | RES ARRAY 15 RES 68K OHM 1506 | 930 More on Order |
|
| 4816P-T01-474 | RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16SOIC | 908 More on Order |
|
| PRA100I4-5K11BWNT | SFERNICE THIN FILMS | 818 More on Order |
|
| MPMT4002BT1 | RES NTWRK 2 RES 20K OHM TO236-3 | 908 More on Order |
| In Stock | 10810 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73150 | $0.7315 |
| 2000 | $0.42900 | $858 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.