For Reference Only
| Part Number | YC164-FR-07300KL |
| LIXINC Part # | YC164-FR-07300KL |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 300K OHM 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC164-FR-07300KL PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 14 - Apr 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC164-FR-07300KL |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC164 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 300k |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| 4604X-101-203LF | RES ARRAY 3 RES 20K OHM 4SIP | 815 More on Order |
|
| 746X101102JP | RES ARRAY 8 RES 1K OHM 1206 | 19435 More on Order |
|
| EXB-38V103JV | RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206 | 135997 More on Order |
|
| Y4485V0091BQ9R | RES NETWORK 2 RES 500 OHM 1610 | 976 More on Order |
|
| 4605M-101-103LF | RES ARRAY 4 RES 10K OHM 5SIP | 9541 More on Order |
|
| 768163472GPTR13 | RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16SOIC | 905 More on Order |
|
| EXB-2HV162JV | RES ARRAY 8 RES 1.6K OHM 1506 | 938 More on Order |
|
| 767161104GPTR13 | RES ARRAY 15 RES 100K OHM 16SOIC | 865 More on Order |
|
| 767143392GPTR13 | RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 14SOIC | 911 More on Order |
|
| 4816P-T01-184 | RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16SOIC | 815 More on Order |
|
| 4306R-102-334 | RES ARRAY 3 RES 330K OHM 6SIP | 812 More on Order |
|
| 4816P-2-221LF | RES ARRAY 15 RES 220 OHM 16SOIC | 802 More on Order |
|
| ORNV20025002T0 | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | 902 More on Order |
| In Stock | 10952 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01664 | $0.01664 |
| 5000 | $0.01664 | $83.2 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.