For Reference Only
| Part Number | 766165121APTR7 |
| LIXINC Part # | 766165121APTR7 |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 766165121APTR7 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 19 - May 23 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 766165121APTR7 |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 766 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Dual Terminator |
| Resistance (Ohms): | 180, 390 |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 28 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 80mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.069" (1.75mm) |
| AF162-JR-07910RL | RES ARRAY 2 RES 910 OHM 0606 | 887 More on Order |
|
| MNR14ERAPJ184 | RES ARRAY 4 RES 180K OHM 1206 | 9922 More on Order |
|
| 741X1632001FP | RES ARRAY 8 RES 2K OHM 1506 | 813 More on Order |
|
| EXB-34V104JV | RES ARRAY 2 RES 100K OHM 0606 | 951 More on Order |
|
| YC248-FR-07160RL | RES ARRAY 8 RES 160 OHM 1606 | 878 More on Order |
|
| TC164-FR-077K87L | RES ARRAY 4 RES 7.87K OHM 1206 | 913 More on Order |
|
| TC164-FR-0719R1L | RES ARRAY 4 RES 19.1 OHM 1206 | 816 More on Order |
|
| YC248-FR-07953KL | RES ARRAY 8 RES 953K OHM 1606 | 949 More on Order |
|
| AF164-FR-0743R2L | RES ARRAY 4 RES 43.2 OHM 1206 | 838 More on Order |
|
| 766163511GPTR13 | RES ARRAY 8 RES 510 OHM 16SOIC | 977 More on Order |
|
| 770101124P | RES ARRAY 9 RES 120K OHM 10SIP | 807 More on Order |
|
| 767141823GP | RES ARRAY 13 RES 82K OHM 14SOIC | 968 More on Order |
|
| YC122-FR-0739RL | RES ARRAY 2 RES 39 OHM 0404 | 951 More on Order |
| In Stock | 10921 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53900 | $1.539 |
| 800 | $1.09868 | $878.944 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.