For Reference Only
| Part Number | 766143153GPTR13 |
| LIXINC Part # | 766143153GPTR13 |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 7 RES 15K OHM 14SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 766143153GPTR13 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 766143153GPTR13 |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 766 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 15k |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 7 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 14 |
| Power Per Element: | 160mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.341" L x 0.154" W (8.65mm x 3.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.069" (1.75mm) |
| 4604X-102-820LF | RES ARRAY 2 RES 82 OHM 4SIP | 810 More on Order |
|
| ORNTV25021002TS | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | 914 More on Order |
|
| 4310M-102-105LF | RES ARRAY 5 RES 1M OHM 10SIP | 818 More on Order |
|
| 742C163474JP | RES ARRAY 8 RES 470K OHM 2506 | 995 More on Order |
|
| OSOPTB5000BT0 | RES ARRAY 8RES 500 OHM 16SSOP | 1332 More on Order |
|
| 4814P-1-202 | RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14SOIC | 934 More on Order |
|
| ACASN1001E1002P1AT | RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0606 | 898 More on Order |
|
| EXB-34V4R3JV | RES ARRAY 2 RES 4.3 OHM 0606 | 973 More on Order |
|
| YC324-FK-07102RL | RES ARRAY 4 RES 102 OHM 2012 | 914 More on Order |
|
| EXB-34V113JV | RES ARRAY 2 RES 11K OHM 0606 | 806 More on Order |
|
| 4116R-1-273LF | RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16DIP | 1589 More on Order |
|
| 768161272GP | RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC | 805 More on Order |
|
| 4606X-102-822LF | RES ARRAY 3 RES 8.2K OHM 6SIP | 951 More on Order |
| In Stock | 10875 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.10390 | $1.1039 |
| 3000 | $0.85185 | $2555.55 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.