For Reference Only
| Part Number | 767141101GPTR13 |
| LIXINC Part # | 767141101GPTR13 |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 13 RES 100 OHM 14SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 767141101GPTR13 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 767141101GPTR13 |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 767 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Bussed |
| Resistance (Ohms): | 100 |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 13 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 14 |
| Power Per Element: | 100mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.220", 5.59mm Width) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.91mm x 5.59mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.093" (2.36mm) |
| 4605X-101-201LF | RES ARRAY 4 RES 200 OHM 5SIP | 961 More on Order |
|
| YC124-JR-072K2L | RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 0804 | 3844 More on Order |
|
| YC162-FR-07374KL | RES ARRAY 2 RES 374K OHM 0606 | 896 More on Order |
|
| RAVF164DJT1K60 | RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 1206 | 942 More on Order |
|
| 4814P-T01-121LF | RES ARRAY 7 RES 120 OHM 14SOIC | 882 More on Order |
|
| 4816P-3-101/101LF | RES NTWRK 28 RES 100 OHM 16SOIC | 884 More on Order |
|
| TC164-FR-071K65L | RES ARRAY 4 RES 1.65K OHM 1206 | 839 More on Order |
|
| RM2012B-202/103-PBVW10 | RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 | 968 More on Order |
|
| EXB-28N150JX | RES ARRAY 4 RES 15 OHM 0804 | 20452 More on Order |
|
| YC164-JR-07220KL | RES ARRAY 4 RES 220K OHM 1206 | 18383 More on Order |
|
| EXB-2HV272JV | RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 1506 | 9182 More on Order |
|
| MSP08A0315K0GEJ | RES ARRAY 4 RES 15K OHM 8SIP | 988 More on Order |
|
| MPMT5001BT1 | RES NTWRK 2 RES 2.5K OHM TO236-3 | 944 More on Order |
| In Stock | 10998 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.10390 | $1.1039 |
| 2000 | $0.93298 | $1865.96 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.