For Reference Only
| Part Number | 4308R-102-562 |
| LIXINC Part # | 4308R-102-562 |
| Manufacturer | J.W. Miller / Bourns |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 8SIP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 4308R-102-562 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 4308R-102-562 |
| Brand: | J.W. Miller / Bourns |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | J.W. Miller / Bourns |
| Series: | 4300R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 5.6k |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | 50ppm/°C |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 300mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-SIP |
| Supplier Device Package: | 8-SIP |
| Size / Dimension: | 0.784" L x 0.085" W (19.91mm x 2.16mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.195" (4.95mm) |
| YC248-JR-07130KL | RES ARRAY 8 RES 130K OHM 1606 | 832 More on Order |
|
| TC124-FR-0720K5L | RES ARRAY 4 RES 20.5K OHM 0804 | 968 More on Order |
|
| EXB-N8V560JX | RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804 | 8962 More on Order |
|
| AF164-FR-07820KL | RES ARRAY 4 RES 820K OHM 1206 | 860 More on Order |
|
| 4816P-T02-183LF | RES ARRAY 15 RES 18K OHM 16SOIC | 927 More on Order |
|
| TC124-JR-07330RL | RES ARRAY 4 RES 330 OHM 0804 | 949 More on Order |
|
| 753101332GP | RES ARRAY 9 RES 3.3K OHM 10SRT | 952 More on Order |
|
| 4114R-1-240 | RES ARRAY 7 RES 24 OHM 14DIP | 891 More on Order |
|
| EXB-N8V471JX | RES ARRAY 4 RES 470 OHM 0804 | 2409 More on Order |
|
| 766145171DP | RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC | 922 More on Order |
|
| ORNTA5-1T1 | RES NETWORK 4 RES MULT OHM 8SOIC | 1127 More on Order |
|
| 766141220GPTR7 | RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14SOIC | 845 More on Order |
|
| DFNA5000FT1 | RES ARRAY 4 RES 500 OHM 8VDFN | 961 More on Order |
| In Stock | 10937 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62510 | $0.6251 |
| 2000 | $0.45500 | $910 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.