For Reference Only
| Part Number | 4116R-1-275LF |
| LIXINC Part # | 4116R-1-275LF |
| Manufacturer | J.W. Miller / Bourns |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 8 RES 2.7M OHM 16DIP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 4116R-1-275LF PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 18 - May 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 4116R-1-275LF |
| Brand: | J.W. Miller / Bourns |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | J.W. Miller / Bourns |
| Series: | 4100R |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 2.7M |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 8 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | 50ppm/°C |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 250mW |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 16-DIP |
| Size / Dimension: | 0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.185" (4.69mm) |
| RF062PJ243CS | RESISTOR ARRAY FLAT TERMINAL 0 | 805 More on Order |
|
| 767161393GP | RES ARRAY 15 RES 39K OHM 16SOIC | 958 More on Order |
|
| TC164-FR-07604KL | RES ARRAY 4 RES 604K OHM 1206 | 968 More on Order |
|
| TC124-FR-0722R1L | RES ARRAY 4 RES 22.1 OHM 0804 | 817 More on Order |
|
| EXB-N8V333JX | RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804 | 20413 More on Order |
|
| EXB-28V624JX | RES ARRAY 4 RES 620K OHM 0804 | 848 More on Order |
|
| MDP160327K0GE04 | RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16DIP | 920 More on Order |
|
| 766143393GPTR13 | RES ARRAY 7 RES 39K OHM 14SOIC | 808 More on Order |
|
| 4608X-101-121LF | RES ARRAY 7 RES 120 OHM 8SIP | 921 More on Order |
|
| YC164-FR-0743KL | RES ARRAY 4 RES 43K OHM 1206 | 935 More on Order |
|
| 752241102GPTR7 | RES ARRAY 22 RES 1K OHM 24DRT | 1884 More on Order |
|
| 4114R-3-121/201 | RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14DIP | 840 More on Order |
|
| 4116R-2-253 | RES ARRAY 15 RES 25K OHM 16DIP | 934 More on Order |
| In Stock | 10951 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.67830 | $0.6783 |
| 2000 | $0.42900 | $858 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.