For Reference Only
| Part Number | 767163202GP |
| LIXINC Part # | 767163202GP |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 767163202GP PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 767163202GP |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 767 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 2k |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 8 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 200mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.093" (2.36mm) |
| CAT16-15R0F4LF | RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 | 807 More on Order |
|
| YC324-FK-07383RL | RES ARRAY 4 RES 383 OHM 2012 | 869 More on Order |
|
| YC324-FK-0743KL | RES ARRAY 4 RES 43K OHM 2012 | 901 More on Order |
|
| 768163104GP | RES ARRAY 8 RES 100K OHM 16SOIC | 953 More on Order |
|
| 4308M-101-102LF | RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP | 852 More on Order |
|
| MSP06A014K70GEJ | RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 6SIP | 945 More on Order |
|
| 4814P-T01-103 | RES ARRAY 7 RES 10K OHM 14SOIC | 887 More on Order |
|
| TC124-FR-0727RL | RES ARRAY 4 RES 27 OHM 0804 | 803 More on Order |
|
| CAT10-200J4LF | RES ARRAY 4 RES 20 OHM 0804 | 957 More on Order |
|
| YC248-FR-071K21L | RES ARRAY 8 RES 1.21K OHM 1606 | 915 More on Order |
|
| YC324-FK-07100KL | RES ARRAY 4 RES 100K OHM 2012 | 898 More on Order |
|
| CRA06S04312R0JTA | RES ARRAY 2 RES 12 OHM 0606 | 869 More on Order |
|
| 752161473GPTR7 | RES ARRAY 14 RES 47K OHM 16DRT | 939 More on Order |
| In Stock | 12397 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.60000 | $2.6 |
| 10 | $2.30449 | $23.0449 |
| 43 | $2.13733 | $91.90519 |
| 86 | $2.01146 | $172.98556 |
| 129 | $1.76006 | $227.04774 |
| 258 | $1.50861 | $389.22138 |
| 516 | $1.25719 | $648.71004 |
| 1032 | $1.08956 | $1124.42592 |
| 5031 | $1.05604 | $5312.93724 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.