For Reference Only
| Part Number | 753161473GP |
| LIXINC Part # | 753161473GP |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 14 RES 47K OHM 16DRT |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 753161473GP PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 19 - May 23 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 753161473GP |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 753 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Bussed |
| Resistance (Ohms): | 47k |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 14 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 40mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-DRT |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.245" L x 0.080" W (6.22mm x 2.03mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.100" (2.53mm) |
| RF064PJ360CS | RES ARRAY 4 RES 36 OHM 0502 | 829 More on Order |
|
| YC162-FR-07158RL | RES ARRAY 2 RES 158 OHM 0606 | 996 More on Order |
|
| 4820P-1-221LF | RES ARRAY 10 RES 220 OHM 20SOIC | 970 More on Order |
|
| RAVF104DFT10K0 | RES ARRAY 4 RES 10K OHM 0804 | 902 More on Order |
|
| 767141821GP | RES ARRAY 13 RES 820 OHM 14SOIC | 974 More on Order |
|
| YC124-JR-07180RL | RES ARRAY 4 RES 180 OHM 0804 | 16624 More on Order |
|
| MPMT4001AT1 | RES NETWORK 2 RES 2K OHM TO236-3 | 4435 More on Order |
|
| RM3216B-104/304-PBVW10 | RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 | 962 More on Order |
|
| 4310R-102-153LF | RES ARRAY 5 RES 15K OHM 10SIP | 951 More on Order |
|
| ORNTV10022002T3 | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | 878 More on Order |
|
| 4816P-T02-102LF | RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC | 861 More on Order |
|
| 768161332GP | RES ARRAY 15 RES 3.3K OHM 16SOIC | 884 More on Order |
|
| OSOPTC2002AT0 | RES ARRAY 12RES 20K OHM 24SSOP | 1534 More on Order |
| In Stock | 10996 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.88993 | $1.88993 |
| 500 | $1.88993 | $944.965 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.