For Reference Only
| Part Number | YC248-FR-0720K5L |
| LIXINC Part # | YC248-FR-0720K5L |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 8 RES 20.5K OHM 1606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC248-FR-0720K5L PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC248-FR-0720K5L |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC248 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 20.5k |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 8 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1606, Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" L x 0.063" W (4.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| YC124-FR-0751R1L | RES ARRAY 4 RES 51.1 OHM 0804 | 980 More on Order |
|
| YC162-JR-0716KL | RES ARRAY 2 RES 16K OHM 0606 | 970 More on Order |
|
| TC164-FR-07953KL | RES ARRAY 4 RES 953K OHM 1206 | 976 More on Order |
|
| 4309R-101-472LF | RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 9SIP | 2377 More on Order |
|
| YC324-FK-07536RL | RES ARRAY 4 RES 536 OHM 2012 | 969 More on Order |
|
| 766161331GPTR13 | RES ARRAY 15 RES 330 OHM 16SOIC | 941 More on Order |
|
| ORNTA5002AT1 | RES ARRAY 4 RES 50K OHM 8SOIC | 2402 More on Order |
|
| 4114R-2-512 | RES ARRAY 13 RES 5.1K OHM 14DIP | 896 More on Order |
|
| 4416P-T01-330LF | RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SOIC | 929 More on Order |
|
| YC324-JK-0762KL | RES ARRAY 4 RES 62K OHM 2012 | 819 More on Order |
|
| YC164-FR-0751KL | RES ARRAY 4 RES 51K OHM 1206 | 881 More on Order |
|
| 4609M-101-751LF | RES ARRAY 8 RES 750 OHM 9SIP | 881 More on Order |
|
| TC164-FR-07316RL | RES ARRAY 4 RES 316 OHM 1206 | 874 More on Order |
| In Stock | 10830 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06627 | $0.06627 |
| 5000 | $0.06627 | $331.35 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.