For Reference Only
| Part Number | 741X1633300FP |
| LIXINC Part # | 741X1633300FP |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 8 RES 330 OHM 1506 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 741X1633300FP PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 741X1633300FP |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 741 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 330 |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 8 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1506, Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.156" L x 0.063" W (3.95mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| EXB-D10C104J | RES ARRAY 8 RES 100K OHM 1206 | 944 More on Order |
|
| 770101151P | RES ARRAY 9 RES 150 OHM 10SIP | 1907 More on Order |
|
| RF064PJ300CS | RESISTOR ARRAY FLAT TERMINAL 0 | 1000 More on Order |
|
| Y1685V0001AA0W | RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1505 | 986 More on Order |
|
| EXB-38V114JV | RES ARRAY 4 RES 110K OHM 1206 | 930 More on Order |
|
| TC164-JR-076K8L | RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 | 863 More on Order |
|
| 4814P-T01-272LF | RES ARRAY 7 RES 2.7K OHM 14SOIC | 954 More on Order |
|
| 4116R-1-220 | RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16DIP | 961 More on Order |
|
| AF164-FR-0730R9L | RES ARRAY 4 RES 30.9 OHM 1206 | 800 More on Order |
|
| 767141272GPTR13 | RES ARRAY 13 RES 2.7K OHM 14SOIC | 934 More on Order |
|
| VSSR2401512GUF | RES ARRAY 23 RES 5.1K OHM 24SSOP | 867 More on Order |
|
| DFNA1002FT1 | RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8VDFN | 934 More on Order |
|
| Y1747V0176BT9W | RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC | 928 More on Order |
| In Stock | 10824 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10906 | $0.10906 |
| 5000 | $0.07229 | $361.45 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.