For Reference Only
| Part Number | 4114R-2-183 |
| LIXINC Part # | 4114R-2-183 |
| Manufacturer | J.W. Miller / Bourns |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 13 RES 18K OHM 14DIP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 4114R-2-183 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 4114R-2-183 |
| Brand: | J.W. Miller / Bourns |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | J.W. Miller / Bourns |
| Series: | 4100R |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Bussed |
| Resistance (Ohms): | 18k |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 13 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | 50ppm/°C |
| Number of Pins: | 14 |
| Power Per Element: | 125mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 14-DIP |
| Size / Dimension: | 0.765" L x 0.300" W (19.43mm x 7.62mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.185" (4.69mm) |
| Y1365V0207BT9R | RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC | 882 More on Order |
|
| EXB-38V181JV | RES ARRAY 4 RES 180 OHM 1206 | 5271 More on Order |
|
| 4310R-101-105 | RES ARRAY 9 RES 1M OHM 10SIP | 970 More on Order |
|
| RM062PJ361CS | RESISTOR ARRAY CONVEX 0201X2R | 987 More on Order |
|
| YC248-FR-07130KL | RES ARRAY 8 RES 130K OHM 1606 | 832 More on Order |
|
| CAY17-563JALF | RES ARRAY 8 RES 56K OHM 1206 | 956 More on Order |
|
| YC164-FR-07162RL | RES ARRAY 4 RES 162 OHM 1206 | 920 More on Order |
|
| TC164-FR-0716KL | RES ARRAY 4 RES 16K OHM 1206 | 928 More on Order |
|
| YC162-FR-07475KL | RES ARRAY 2 RES 475K OHM 0606 | 899 More on Order |
|
| CN34J390CT | RESARRAY0603X4 5% 39 OHM | 55812 More on Order |
|
| YC164-FR-075K6L | RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 1206 | 978 More on Order |
|
| RAVF162DJT1K10 | RES ARRAY 2 RES 1.1K OHM 0606 | 947 More on Order |
|
| EXB-N8V913JX | RES ARRAY 4 RES 91K OHM 0804 | 3290 More on Order |
| In Stock | 10901 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42560 | $0.4256 |
| 2000 | $0.41600 | $832 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.