For Reference Only
| Part Number | RAVF104DFT51R0 |
| LIXINC Part # | RAVF104DFT51R0 |
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 51 OHM 0804 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RAVF104DFT51R0 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RAVF104DFT51R0 |
| Brand: | Stackpole Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
| Series: | RAVF |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 51 |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | Automotive AEC-Q200 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0804, Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| TC124-FR-0729K4L | RES ARRAY 4 RES 29.4K OHM 0804 | 952 More on Order |
|
| YC324-JK-07470KL | RES ARRAY 4 RES 470K OHM 2012 | 886 More on Order |
|
| ORNTV20021002UF | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | 917 More on Order |
|
| 766141333GPTR13 | RES ARRAY 13 RES 33K OHM 14SOIC | 838 More on Order |
|
| CS33-2MDD | RES THIN FILM NETWORKS | 963 More on Order |
|
| 766141684GP | RES ARRAY 13 RES 680K OHM 14SOIC | 806 More on Order |
|
| Y1685V0004BA9W | RES NETWORK 2 RES 1K OHM 1505 | 923 More on Order |
|
| YC358LJK-07130RL | RES ARRAY 8 RES 130 OHM 2512 | 997 More on Order |
|
| 4116R-3-621/911LF | RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16DIP | 821 More on Order |
|
| 4814P-T01-102LF | RES ARRAY 7 RES 1K OHM 14SOIC | 811 More on Order |
|
| 4820P-1-470 | RES ARRAY 10 RES 47 OHM 20SOIC | 807 More on Order |
|
| Y4485V0001BT9R | RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 | 913 More on Order |
|
| YC162-FR-0734KL | RES ARRAY 2 RES 34K OHM 0606 | 904 More on Order |
| In Stock | 10977 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02100 | $0.021 |
| 10000 | $0.02100 | $210 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.