For Reference Only
| Part Number | AF164-FR-07590KL |
| LIXINC Part # | AF164-FR-07590KL |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 590K OHM 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AF164-FR-07590KL PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | AF164-FR-07590KL |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | AF164 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 590k |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| RF064PJ243CS | RESISTOR ARRAY FLAT TERMINAL 0 | 805 More on Order |
|
| Y1747V0261QT0W | RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC | 861 More on Order |
|
| ORNTV50015002T3 | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | 900 More on Order |
|
| YC164-JR-071K1L | RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 1206 | 836 More on Order |
|
| RMKMS408-2KBWT | SFERNICE THIN FILMS | 878 More on Order |
|
| 4814P-T01-473LF | RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC | 941 More on Order |
|
| 4310R-101-684 | RES ARRAY 9 RES 680K OHM 10SIP | 829 More on Order |
|
| 741C083121JP | RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804 | 917 More on Order |
|
| RAVF104DFT62R0 | RES ARRAY 4 RES 62 OHM 0804 | 893 More on Order |
|
| 4816P-1-152LF | RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16SOIC | 2143 More on Order |
|
| ORNTV10022502UF | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | 928 More on Order |
|
| MSP10C01100KGEJ | RES ARRAY 9 RES 100K OHM 10SIP | 956 More on Order |
|
| TC124-FR-07174RL | RES ARRAY 4 RES 174 OHM 0804 | 964 More on Order |
| In Stock | 10822 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06234 | $0.06234 |
| 5000 | $0.05951 | $297.55 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.