For Reference Only
| Part Number | 753181562GPTR7 |
| LIXINC Part # | 753181562GPTR7 |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 16 RES 5.6K OHM 18DRT |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 753181562GPTR7 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 753181562GPTR7 |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 753 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Bussed |
| Resistance (Ohms): | 5.6k |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 16 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 18 |
| Power Per Element: | 40mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 18-DRT |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.270" L x 0.080" W (6.86mm x 2.03mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.100" (2.53mm) |
| 766161473GP | RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC | 1155 More on Order |
|
| 742C08361R9FP | RES ARRAY 4 RES 61.9 OHM 1206 | 872 More on Order |
|
| ORNTA100-1T1 | RES NETWORK 4 RES MULT OHM 8SOIC | 1211 More on Order |
|
| TC164-FR-0727K4L | RES ARRAY 4 RES 27.4K OHM 1206 | 953 More on Order |
|
| 766161682GP | RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC | 842 More on Order |
|
| 4816P-T01-220 | RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SOIC | 806 More on Order |
|
| RAVF104DFT120K | RES ARRAY 4 RES 120K OHM 0804 | 921 More on Order |
|
| Y1365V0023QT9U | RES ARRAY 4 RES 500 OHM 8SOIC | 825 More on Order |
|
| YC124-FR-0754R9L | RES ARRAY 4 RES 54.9 OHM 0804 | 943 More on Order |
|
| ORNV50022502TS | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | 961 More on Order |
|
| 4310R-102-274 | RES ARRAY 5 RES 270K OHM 10SIP | 907 More on Order |
|
| YC248-JR-0730KL | RES ARRAY 8 RES 30K OHM 1606 | 996 More on Order |
|
| 767141563GP | RES ARRAY 13 RES 56K OHM 14SOIC | 962 More on Order |
| In Stock | 10919 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.88993 | $1.88993 |
| 1000 | $1.74696 | $1746.96 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.