For Reference Only
| Part Number | 742C043333JP |
| LIXINC Part # | 742C043333JP |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 2 RES 33K OHM 0606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 742C043333JP PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 19 - May 23 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 742C043333JP |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 742 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 33k |
| Tolerance: | ±5% |
| Number of Resistors: | 2 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 4 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0606, Concave |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| YC162-FR-0728R7L | RES ARRAY 2 RES 28.7 OHM 0606 | 902 More on Order |
|
| 4608X-101-222LF | RES ARRAY 7 RES 2.2K OHM 8SIP | 2878 More on Order |
|
| 77061682P | RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 6SIP | 929 More on Order |
|
| 766141224GPTR13 | RES ARRAY 13 RES 220K OHM 14SOIC | 866 More on Order |
|
| AF164-FR-0727RL | RES ARRAY 4 RES 27 OHM 1206 | 931 More on Order |
|
| YC248-FR-07866KL | RES ARRAY 8 RES 866K OHM 1606 | 810 More on Order |
|
| YC124-JR-072RL | RES ARRAY 4 RES 2 OHM 0804 | 820 More on Order |
|
| EXB-V4V622JV | RES ARRAY 2 RES 6.2K OHM 0606 | 939 More on Order |
|
| RAVF104DGT39R0 | RES ARRAY 4 RES 39 OHM 0804 | 905 More on Order |
|
| CAY16A-2210F4LF | RESARRAYA 4X0603 221R 1% 63MW CO | 970 More on Order |
|
| 4309R-101-391 | RES ARRAY 8 RES 390 OHM 9SIP | 854 More on Order |
|
| YC124-JR-07220RL | RES ARRAY 4 RES 220 OHM 0804 | 857 More on Order |
|
| 4608X-AP2-221LF | RES ARRAY 4 RES 220 OHM 8SIP | 1000 More on Order |
| In Stock | 10993 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01729 | $0.01729 |
| 25000 | $0.01729 | $432.25 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.