For Reference Only
| Part Number | AF162-JR-074K3L |
| LIXINC Part # | AF162-JR-074K3L |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 2 RES 4.3K OHM 0606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AF162-JR-074K3L PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | AF162-JR-074K3L |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | AF162 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 4.3k |
| Tolerance: | ±5% |
| Number of Resistors: | 2 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 4 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0606, Convex |
| Supplier Device Package: | 0606 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| 768201222GPTR13 | RES ARRAY 19 RES 2.2K OHM 20SOIC | 829 More on Order |
|
| 752091683GP | RES ARRAY 8 RES 68K OHM 9SRT | 823 More on Order |
|
| YC162-FR-0711K8L | RES ARRAY 2 RES 11.8K OHM 0606 | 907 More on Order |
|
| 742X0838202FP | RES ARRAY 4 RES 82K OHM 1206 | 847 More on Order |
|
| 4310R-101-301 | RES ARRAY 9 RES 300 OHM 10SIP | 907 More on Order |
|
| YC324-FK-074K87L | RES ARRAY 4 RES 4.87K OHM 2012 | 939 More on Order |
|
| EXB-F8V823G | RES ARRAY 4 RES 82K OHM 8SIP | 2428 More on Order |
|
| 4309R-101-821LF | RES ARRAY 8 RES 820 OHM 9SIP | 956 More on Order |
|
| 766163273GPTR7 | RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16SOIC | 964 More on Order |
|
| RF062PJ271CS | RESISTOR ARRAY FLAT TERMINAL 0 | 893 More on Order |
|
| TC124-FR-07360KL | RES ARRAY 4 RES 360K OHM 0804 | 846 More on Order |
|
| 4116R-2-472 | RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16DIP | 906 More on Order |
|
| 4609X-AP1-222LF | RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 9SIP | 981 More on Order |
| In Stock | 10980 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04280 | $0.0428 |
| 5000 | $0.04086 | $204.3 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.