For Reference Only
| Part Number | 4816P-2-102F |
| LIXINC Part # | 4816P-2-102F |
| Manufacturer | J.W. Miller / Bourns |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 4816P-2-102F PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 4816P-2-102F |
| Brand: | J.W. Miller / Bourns |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | J.W. Miller / Bourns |
| Series: | 4800P |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Bussed |
| Resistance (Ohms): | 1k |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 15 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 80mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | Automotive AEC-Q200 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SOM |
| Size / Dimension: | 0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.094" (2.40mm) |
| 4308R-102-184 | RES ARRAY 4 RES 180K OHM 8SIP | 825 More on Order |
|
| YC324-JK-0722RL | RES ARRAY 4 RES 22 OHM 2012 | 874 More on Order |
|
| 4306R-101-823 | RES ARRAY 5 RES 82K OHM 6SIP | 871 More on Order |
|
| 4610X-102-124LF | RES ARRAY 5 RES 120K OHM 10SIP | 840 More on Order |
|
| 4610X-104-221/182L | RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP | 880 More on Order |
|
| 4308M-102-821 | RES ARRAY 4 RES 820 OHM 8SIP | 847 More on Order |
|
| 4308M-102-243 | RES ARRAY 4 RES 24K OHM 8SIP | 811 More on Order |
|
| Y1365V0008QT9R | RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC | 862 More on Order |
|
| YC124-FR-0748R7L | RES ARRAY 4 RES 48.7 OHM 0804 | 803 More on Order |
|
| 4306R-102-100LF | RES ARRAY 3 RES 10 OHM 6SIP | 857 More on Order |
|
| RM062PJ272CS | RESISTOR ARRAY CONVEX 0201X2R | 822 More on Order |
|
| AF164-FR-07237RL | RES ARRAY 4 RES 237 OHM 1206 | 838 More on Order |
|
| MPMT2002BT1 | RES NTWRK 2 RES 10K OHM TO236-3 | 919 More on Order |
| In Stock | 10931 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50540 | $0.5054 |
| 2000 | $0.49400 | $988 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.