For Reference Only
| Part Number | 767141683GPTR13 |
| LIXINC Part # | 767141683GPTR13 |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 13 RES 68K OHM 14SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 767141683GPTR13 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 767141683GPTR13 |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 767 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Bussed |
| Resistance (Ohms): | 68k |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 13 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 14 |
| Power Per Element: | 100mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.220", 5.59mm Width) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.91mm x 5.59mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.093" (2.36mm) |
| 4116R-1-681LF | RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16DIP | 1462 More on Order |
|
| 4310R-101-103 | RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP | 1289 More on Order |
|
| 77061272P | RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 6SIP | 1054 More on Order |
|
| VSSR2403330JUF | RES ARRAY 12 RES 33 OHM 24SSOP | 931 More on Order |
|
| YC324-FK-07137RL | RES ARRAY 4 RES 137 OHM 2012 | 918 More on Order |
|
| 770103222P | RES ARRAY 5 RES 2.2K OHM 10SIP | 1686 More on Order |
|
| EXB-E10C392J | RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 1608 | 4233 More on Order |
|
| LT5400BHMS8E-6#PBF | RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8TSSOP | 1501 More on Order |
|
| LT5400BHMS8E-7#TRPBF | RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8TSSOP | 971 More on Order |
|
| ORNV50022002T3 | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | 918 More on Order |
|
| CN34J334CT | RESARRAY0603X4 5% 330K OHM | 190950 More on Order |
|
| EXB-V8V472JV | RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 | 57941 More on Order |
|
| AF162-JR-07430KL | RES ARRAY 2 RES 430K OHM 0606 | 911 More on Order |
| In Stock | 10808 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.10390 | $1.1039 |
| 2000 | $0.93020 | $1860.4 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.