For Reference Only
| Part Number | 4116R-2-203LF |
| LIXINC Part # | 4116R-2-203LF |
| Manufacturer | J.W. Miller / Bourns |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 15 RES 20K OHM 16DIP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 4116R-2-203LF PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 4116R-2-203LF |
| Brand: | J.W. Miller / Bourns |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | J.W. Miller / Bourns |
| Series: | 4100R |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Bussed |
| Resistance (Ohms): | 20k |
| Tolerance: | ±2% |
| Number of Resistors: | 15 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | 50ppm/°C |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 125mW |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 16-DIP |
| Size / Dimension: | 0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.185" (4.69mm) |
| MPMT10012001CT1 | RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 | 949 More on Order |
|
| RM064PJ824CS | RESISTOR ARRAY INVERTED 0201X4 | 969 More on Order |
|
| YC324-FK-071K47L | RES ARRAY 4 RES 1.47K OHM 2012 | 969 More on Order |
|
| YC324-JK-071K5L | RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 2012 | 808 More on Order |
|
| CAT10-102J4LF | RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 | 4021 More on Order |
|
| Y4485V0285BA0W | RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 | 918 More on Order |
|
| YC248-FR-0738R3L | RES ARRAY 8 RES 38.3 OHM 1606 | 963 More on Order |
|
| EXB-A10P560J | RES ARRAY 8 RES 56 OHM 2512 | 6881 More on Order |
|
| 77061471P | RES ARRAY 5 RES 470 OHM 6SIP | 1165 More on Order |
|
| YC248-FR-0729K4L | RES ARRAY 8 RES 29.4K OHM 1606 | 897 More on Order |
|
| Y4485V0378QT0R | RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 | 943 More on Order |
|
| 766141682GPTR7 | RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC | 914 More on Order |
|
| AF164-FR-071K33L | RES ARRAY 4 RES 1.33K OHM 1206 | 940 More on Order |
| In Stock | 10958 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.67830 | $0.6783 |
| 2000 | $0.42900 | $858 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.