For Reference Only
| Part Number | YC162-FR-074K99L |
| LIXINC Part # | YC162-FR-074K99L |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 2 RES 4.99K OHM 0606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC162-FR-074K99L PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC162-FR-074K99L |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC162 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 4.99k |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 2 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 4 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0606, Convex |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| 752091101GPTR13 | RES ARRAY 8 RES 100 OHM 9SRT | 913 More on Order |
|
| 767163820GP | RES ARRAY 8 RES 82 OHM 16SOIC | 1854 More on Order |
|
| 4308R-102-391LF | RES ARRAY 4 RES 390 OHM 8SIP | 1695 More on Order |
|
| 767143822GPTR13 | RES ARRAY 7 RES 8.2K OHM 14SOIC | 991 More on Order |
|
| EXB-2HV180JV | RES ARRAY 8 RES 18 OHM 1506 | 5043 More on Order |
|
| YC248-FR-0735R7L | RES ARRAY 8 RES 35.7 OHM 1606 | 896 More on Order |
|
| EXB-E10C223J | RES ARRAY 8 RES 22K OHM 1608 | 10691 More on Order |
|
| RAVF164DFT1K00 | RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 | 958 More on Order |
|
| 4816P-T01-154 | RES ARRAY 8 RES 150K OHM 16SOIC | 883 More on Order |
|
| 752095171BP | RES NETWORK 14 RES 330 OHM 9SRT | 937 More on Order |
|
| YC324-FK-0782K5L | RES ARRAY 4 RES 82.5K OHM 2012 | 853 More on Order |
|
| CRA12E083470RJTR | RES ARRAY 4 RES 470 OHM 2012 | 910 More on Order |
|
| AF162-JR-071K8L | RES ARRAY 2 RES 1.8K OHM 0606 | 920 More on Order |
| In Stock | 10975 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01681 | $0.01681 |
| 5000 | $0.01681 | $84.05 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.